“‘Ik ben hier al langer dan de meesten van jullie. Net als de rest van jullie dacht ik dat we ons konden redden met wat we hadden. Het was niet genoeg om ons gelukkig te maken, maar genoeg om ons op de been te houden. Dat is misschien niet langer het geval. Er is een storm op komst, en dat is geen storm die wij hebben veroorzaakt.'”
Shadow heeft zijn straf van drie jaar uitgezeten in de gevangenis. Hij ziet het helemaal zitten om weer terug naar huis te gaan, terug naar zijn vrouw Laura en terug naar zijn oude baantje. Maar vlak voordat hij vrijkomt overlijdt zijn vrouw door een auto-ongeluk.
Zonder nu nog een doel in zijn leven stapt Shadow in het vliegtuig. Daar ontmoet hij de bijzondere meneer Wednesday die een vreemde aantrekkingskracht uitvoert op Shadow. Hij heeft er eerst niet veel zin in, maar neemt dan toch de baan aan die de man hem aanbiedt. De functieomschrijving zegt weinig meer dan Wednesday te vergezellen op zijn weg en te beschermen wanneer nodig.
Wat volgt is een roadtrip door Amerika waar Shadow de meest raadselachtige en vreemde mensen ontmoet. Al snel komt hij er achter dat de wereld zoals hij kent, maar een kleine weergave is van de werkelijkheid. Op de achtergrond wordt een strijd gestreden die al eeuwen, zo niet duizenden jaren oud is. Er is een storm op komst en de oorlog die gaande is dreigt op een hoogtepunt af te stevenen. Shadow moet alles opzij zetten waar hij ooit in geloofd heeft en besluit zich open te stellen voor alles wat op zijn pad komt.
“‘Zou je geloven dat alle goden die mensen zich ooit hebben voorgesteld nog steeds bij ons zijn?’ ‘… misschien.’ ‘En dat er nieuwe goden zijn, goden van computers en telefoons en dergelijke, en dat ze allemaal schijnen te denken dat er op de wereld geen ruimte genoeg is voor beide? En dat er een soort oorlog op komst is?’
Neil Gaiman (1960) is een Engelse auteur van fantasy, science fiction, comics en hij schrijft voor films en televisiewerk. De auteur heeft al een indrukwekkende lijst aan literaire prijzen, waaronder de Hugo Award, Nebula Award en de Bram Stoker Award. Anansi Boys wordt bewerkt tot een BBC-tv-serie en van zijn boeken zijn onder andere Stardust en Coraline verfilmd. Hij werkt aan een vervolg op Amerikaanse goden.
American gods verscheen in het Nederlands al in een eerdere versie in 2009 (toen uitgegeven door Luitingh Sijthoff). Deze huidige versie uit 2017 is een herziene en uitgebreide jubileumeditie. Het boek is inmiddels verfilmd tot tv-serie (met o.a. Gillian Anderson).
Een paar jaar geleden heb ik De oceaan aan het einde van het pad gelezen van Neil Gaiman. Ik was toen erg onder de indruk van zijn schrijfstijl. Ik hou van de manier waarop hij fantasy verwerkt in zijn verhalen.
American gods speelt zich in eerste instantie af in een ogenschijnlijk normale wereld, met normale personages, maar voor je het weet gebeurt het ene na het andere wat bizar, surrealistisch en ook soms op het absurde af is. Voor je het weet lees je over goden – namen van Griekse, Noorse, enz. goden waar we allemaal mee opgegroeid zijn komen voorbij – die zich als ‘normale’ mensen onder ons bewegen. Maar op de achtergrond gebeurt er van alles waar de ‘normale mens’ geen benul van heeft. Dit boek beschrijft een aantal van die situaties op zeer levendige wijze.
Deze speciale jubileumeditie is niet alleen uitgebreider dan het origineel, maar bevat ook een hoofdstuk wat de auteur in eerste instantie in het origineel wilde hebben, maar er toch weer uit liet en daarna nog een paar keer van gedachten veranderde. Uiteindelijk is het aan het einde van dit boek wel geplaatst. Het bevat ook een novelle aan het einde waarin we meer lezen over hoe het Shadow verder is vergaan. En tot slot komt er nog een interview met de auteur voorbij en staan er ook nog leesclubvragen in. Dit boek bevat vele extra’s die meer dan de moeite waard zijn.
Neil Gaiman is een meester in meeslepende fantasy verhalen vertellen. Wat mij betreft is hij uniek met zijn boeken. De personages in American gods zijn geweldig beschreven en de plot is fantastisch en origineel. American gods is groter dan groots en is puur genieten van het begin tot het eind. En het goede nieuws…..de auteur schrijft aan een vervolg.
Eindoordeel ☆☆☆☆☆
Titel: American gods (Amerikaanse goden)
Serie: American gods #1
Auteur: Neil Gaiman
Genre: Fantasy
Uitgeverij: Boekerij
Datum: april 2017 (deze jubileumeditie)
ISBN: 9789022568699
Pagina’s: 715
[…] Mijn recensie: Neil Gaiman – American gods (Amerikaanse goden) […]